MUDr. Jiří Pešina
lékař, moderátor, publicista
mobil:
+420 602 833 953


e-mail:
pesina@centrum.cz
 
Nejbližší vysílání

O nemocech
Fotogalerie
Vyhledat:  
Nalezeno 178 záznamů z celkového počtu 178, zobrazeny 91. - 100.
 1  2  3  4  5  6  7  8  9  [ 10 ]  11 
Nehty

 

Nehet  je tvořen zrohovatělými buňkami pokožky a jeho hlavní funkcí je ochrana citlivého posledního článku končetin. Nehet také podporuje hmatové vjemy a usnadňuje uchopování předmětů. Nehty rostou rychlostí od 0,1 do 0,12 milimetru za den. Na nohou rostou pomaleji a  nejdéle roste nehet na palci. Tloušťka nehtu se pohybuje od 0,5 do 1 mm.

 


Léčba chrapotu

Chrapot vyžaduje především hlasový klid, teplo a dostatečný přísun tekutin. Chraptící člověk  by měl mluvit krátce a málo. Důležitá je  zpravidla místní léčba spočívající v inhalacích různých solí, zvlhčování vzduchu v místnosti, případně podávání léků, které snižují překrvení hlasivek.


Chrapot

 

Chrapot občas potrápí každého z nás. Jedná se o změnu normálního hlasu, který se stává drsným až sípavým. Chrapot může být projevem hlasového přetížení, ale i závažnějších onemocnění.


Přepracovanost

Přepracovanost se neprojeví jen únavou, můžete mít také bolesti hlavy, poruchy spánku, nezájem o sex, u mužů poruchy erekce, zažívací obtíže a vznik žaludečních vředů. Stres doma nebo v práci způsobuje, že nedokážeme pořádně relaxovat. Chcete-li se své únavy zbavit, budete muset změnit svůj životní rytmus.


Vhodnou stravou proti únavě

Svůj význam pro zvládání únavy a psychické vyčerpanosti má vhodná strava a pravidelný pitný režim. Celkově je dobré stravu odlehčit, přidat vitaminy, vlákninu a minerální látky. Z masa dávejte přednost drůbežímu a rybímu, protože je velmi lehce stravitelné. Nejlepším zdrojem vitaminů je čerstvé ovoce a zelenina.


Hluk a únava sluchu

Hluk je nechtěný, rušivý, obtěžující a bezcenný zvuk, který znečisťuje a ničí životní prostředí. Jeho zdrojem je nepravidelné chvění hmoty kolem nás – na rozdíl od tónů, které vznikají pravidelným kmitáním. Hluk ovlivňuje kvalitu prostředí i náš pracovní výkon a duševní zdraví.


Jak fungují uši?

Ucho se skládá ze tří základních částí: zevního, středního a vnitřního ucha. Zevní ucho - to je ta část, která je vidět - pokračuje zvukovodem k bubínku. Ten odděluje zvukovod od středního ucha. Komůrka středního ucha obsahuje středoušní kůstky, které mechanicky propojují bubínek a hlemýžď vnitřního ucha. Z vnitřního ucha pokračuje sluchový nerv do mozku.


Sluch

Sluch je naším druhým nejdůležitějším smyslem hned po zraku, ze kterého získáváme nejvíce informací o okolním světě. Zhoršení sluchu nebo jeho ztráta člověka sice nezabije, ale pro postižené i jejich okolí představuje vážný problém v komunikaci.


Bolesti v zádech

Bolestí zad občas trpí asi 30 až 40 % populace, nejčastěji se objevuje ve středním věku a 80 až 90 % lidí ji zažije aspoň jednou za život. Bolesti zad jsou většinou lokalizovány jen do určitého úseku páteře – krčního, hrudního nebo bederního, přičemž často vyzařují do okolí a jsou spojeny s omezením hybnosti páteře.


Jak léčit opary?

Na opary neexistuje žádná léčba, která by byla účinná jednou provždy. Vžité falešné mýty doporučují léčit opar  vodou po holení, studenou kávou, zubní pastou, octem nebo citrónovou šťávou. Jsou to nesmysly, které vás mohou pouze rozplakat!


Fotografiie jsou roztříděné do několika kategorií.