MUDr. Jiří Pešina
lékař, moderátor, publicista
mobil:
+420 602 833 953


e-mail:
pesina@centrum.cz
 
Nejbližší vysílání

O nemocech
Fotogalerie
Vyhledat:  
Nalezeno 178 záznamů z celkového počtu 178, zobrazeny 81. - 90.
 1  2  3  4  5  6  7  8  [ 9 ]  10  11 
Měření krevního tlaku

K měření krevního tlaku se používají tonometry.  Nejnovější tlakoměry bývají obvykle vybaveny funkcí inteligentního nafukování manžety, která maximálně zjednodušuje měření a umožňuje zjištění tlaku i u osob, které trpí arytmiemi, tedy poruchami srdečního rytmu. Nejnižší hodnoty krevního tlaku jsou obvykle ve spánku kolem 3. hodiny ranní. Nejvyšší hodnoty lze naměřit během dopoledne mezi 8. a 11. hodinou a večer mezi 16. a 20. hodinou.


Ústní hygiena

Zuby bychom si měli čistit nejméně dvakrát denně. Doporučený postup je tento: nasaďte kartáček na zuby těsně u dásně zhruba pod úhlem 45°, provádějte stíravé nebo krouživé pohyby v rozsahu zhruba jednoho zubu,  postup na každém zubu zopakujte pětkrát až desetkrát. Čistit je potřeba všechny (zevní i vnitřní) plošky zubů. Zubním kartáčkem byste měli odstraňovat i plak z jazyka, a to dlouhými tahy po povrchu zevnitř ven.


Zubní plak

Hromadění bakterií spolu s dalšími látkami, jako jsou zbytky potravy, vytváří na povrchu zubů povlak zvaný zubní plak, jež vzniká zejména v prasklinách a různých otvorech zubů, mezi nimi a v okolí zubních výplní, korunek a můstků. Působením bakterií se snižuje pH na povrchu zubů, což urychluje průběh dvou nejčastějších chorob lidí, kterými jsou zubní kaz a zánět dásní.


Jak se bránit osteoporóze?

Nedostatek pohybu a sedavý způsob života mohou být vážným faktorem zvyšujícím ztrátu vápníku a bránícím v léčbě osteoporózy. Špatná skladba stravy a nekvalitní potraviny mají vliv na nedostatek využitelného vápníku. Sami pro sebe můžete udělat hodně, když si uvědomíte, že vápník je základní složkou lidské kostry. Jeho doporučená denní dávka je 1 gram.


Osteoporóza a zlomeniny kostí

Osteoporóza trápí asi 600 tisíc lidí v České republice, objevuje se jak u žen, tak u mužů. Účinně se léčí pouze necelých 10 % pacientů. Ochota pravidelně a správně dodržovat léčebná opatření je většinou malá a strach z nežádoucích účinků léčiv často převažuje nad obavami ze zlomeniny.


Závrať při migréně a změnách na krční páteři

Krční páteř spolu s vestibulárním ústrojím rovnováhy ve vnitřním uchu a zrakovým systémem sehrávají důležitou roli v udržování rovnováhy. Při změnách v oblasti krční páteře je informace přicházející do mozku zkreslená a mozek pak může nesprávně určit polohu hlavy v prostoru. Narušuje se i žilní odtok z lebeční dutiny, což vede ke krátkodobému zvýšení nitrolebního a nitroušního tlaku. Výsledkem je pocit tíhy, ušní šelesty a narušená koordinace pohybů.


Poruchy rovnováhy

Je jen málo lidí, kteří se nikdy nesetkali se závratí. Je to stav velmi nepříjemný, který člověka dokáže pořádně vyděsit. Poruchy rovnováhy se vyskytují v každém věku, jejich četnost s věkem přibývá a po 75. roce života to bývá jedna z nejčastějších příčin návštěvy lékaře.


Spánková hygiena

Nespavost může vést k trvalému pocitu únavy, k poruchám nálady či paměti, neschopnosti soustředit se, snižuje odolnost vůči stresu a schopnost naslouchat. Nedostatek spánku a únava mohou vyvolat poruchy chování, ovlivňují intelektuální schopnosti, zdraví a kvalitu života, a to jak v soukromí, tak v zaměstnání.


Nespavost

Nespavost se nejčastěji vyskytuje v souvislosti s pracovním nebo osobním stresem. Může se pak stát chronickou záležitostí, protože  obava před špatným spaním sama může vyvolat nespavost. Tím se pacient dostává do bludného kruhu.


Onychomykóza

Zhruba polovina všech onemocnění nehtů je způsobena chronickou infekcí nehtových plotének prstů rukou a nohou. Jedná se o tzv. onychomykózu, jejímž původcem jsou houby. Infekce  začíná, když se spóry hub zachytí na kůži nebo na nehtech.


Fotografiie jsou roztříděné do několika kategorií.