MUDr. Jiří Pešina
lékař, moderátor, publicista
mobil:
+420 602 833 953


e-mail:
pesina@centrum.cz
 
Nejbližší vysílání

O nemocech
Fotogalerie
Vyhledat:  
Nalezeno 178 záznamů z celkového počtu 178, zobrazeny 71. - 80.
 1  2  3  4  5  6  7  [ 8 ]  9  10  11 
Jezte ryby, jsou zdravé

Konzumace ryb se v českých domácnostech, bohužel, velmi často omezuje pouze na vánoční období. Přitom ryby velice prospívají našemu zdraví, protože jsou dobrým zdrojem jódu, bílkovin a nenasycených mastných kyselin.


Na jakém oleji smažit?

Smažení nepatří mezi úpravy, které by měly být na našem jídelníčku často. Když už ale smažíme, je nutné při něm používat vhodné druhy tuků a olejů. Doporučením na obale od výrobce se nemůžeme vždy řídit, protože výrobce doporučení „vhodný i pro smažení“ dává i na etikety olejů, které se pro smažení nehodí. Smažit se na těchto tucích dá, ale pouze malé množství potravin a smažení nesmí trvat příliš dlouho.


Rotavirové infekce u dětí

Rotavirová infekce je nejčastější příčinou nebezpečného průjmu u malých dětí do pěti let. Těžké průjmy, doprovázené vysokou horečkou a dehydratací jsou vysoce nakažlivé a znamenají pro malé děti vážné ohrožení života. Ročně u nás rotavirovou infekcí onemocní více než 100 tisíc dětí z toho až 4000 dětí musí být hospitalizováno.


Diagnostika a léčba Alzheimerovy choroby

Alzheimerovu chorobu charakterizuje úbytek mozkových buněk a narušení přenosu informací mezi zbylými buňkami, což vede k významnému narušení mozkových funkcí a rozvoji demence. Jde o onemocnění především vyššího věku, přičemž  s věkem riziko vzniku nemoci stoupá. Ve skupině 65tiletých jsou postiženy zhruba 2 – 3 % lidí. Ve skupině 80tiletých je postižena polovina osob.


Alzheimerova choroba

Alzheimerova choroba je nejčastější příčinou demence. Jedná se o závažné onemocnění mozku, při kterém dochází k zániku mozkových buněk a následnému ubývání mozkové hmoty. Zároveň dochází v mozku k dalším jevům, jedním z nich je ubývání  acetylcholinu, což je látka zajišťující přenos informací mezi mozkovými buňkami. Příčina Alzheimerovy choroby stále není zcela zřejmá.


Strach z vyšetření tlustého střeva je zbytečný

Po všech stránkách jednoznačně nejspolehlivějším vyšetřením tlustého střeva a konečníku je screeningová kolonoskopie. Ta navíc umožňuje odstranit podezřelé výrůstky ve střevě, čímž se pacient vyhne klasické operaci, která je pro organismus mnohem větší zátěží. Kolonoskopické vyšetření je však strašákem  v očích veřejnosti a řada pacientů z ní má značné obavy. Podle výpovědí většiny pacientů, kteří kolonoskopické vyšetření již absolvovali, je strach z kolonoskopie zbytečný. Naprostá většina lidí se chová iracionálně a na vyšetření nejde, protože se obává špatných výsledků. Strach z bolesti je až druhotný a většinou slouží jako výmluva a důvod, kterým si člověk sám sobě nalhává a zdůvodňuje, proč na vyšetření nejde. Tímto nesmyslným rozhodnutím si může výrazně zkrátit život.


Včasné odhalení rakoviny tlustého střeva a konečníku

Plošný screening na úrovni celé populace umožňuje odhalit léčitelné nádorové onemocnění tlustého střeva a konečníku v časných stadiích, kdy pacienti ještě nemají potíže a příznaky nemoci se neprojevují. Lidé, kterým je více než 50 let, mohou navštívit praktického lékaře, (ženy rovněž gynekologa), který jim předepíše bezplatný test okultního krvácení do stolice, jehož provedení je nenáročné. Do 54 let je vhodné toto vyšetření provádět pravidelně 1x ročně. Lidé starší 55 let mohou buď pokračovat v pravidelných testech okultního krvácení jednou za dva roky, nebo mohou absolvovat vyšetření tlustého střeva pomocí kolonoskopie, kterou stačí provést jednou za deset let.


Léčba syndromu diabetické nohy

Jak by měl diabetik pečovat o své nohy? Maximální pozornost musí být věnována hygienické péči o nohy, vhodné je ošetřování nohou roztoky proti plísním. K odstraňování ztvrdlé kůže na patách je dobré používat pemzu a změkčující balzámy. Pedikúru by  měli provádět odborníci v podiatrické ambulanci. Velmi důležité je nošení  pohodlné obuvi a denní výměna ponožek. Samozřejmostí by měla být i každodenní kontrola stavu nohou, k čemuž lze použít zrcadlo.


Syndrom diabetické nohy

 

Cukrovka je onemocnění, které s sebou přináší celou řadu různých komplikací. Jednou z nich je i syndrom diabetické nohy, což je to stav, při kterém jsou postiženy cévy a nervy dolních končetin. V důsledku toho vzniká chorobný proces, nejčastěji vřed na plosce nohy nebo gangréna na prstech. Jde o velmi častou a závažnou komplikaci cukrovky. Uvádí se, že vřed na noze diabetika vzniká až 50x častěji než u pacienta, který diabetem netrpí. Více než polovina případů onemocnění syndromem diabetické nohy končí amputací.


Vysoký krevní tlak

Vysoký krevní tlak je plíživý problém, o kterém lidé mnohdy ani nevědí. Přitom právě vysoký krevní tlak je základním předpokladem vzniku nebezpečných srdečně-cévních onemocnění. Hodnoty tlaku pod 140/90 lze u dospělých považovat za normální. O vysokém krevním tlaku hovoříme, je-li diastolický tlak vyšší než 95 a systolický tlak vyšší než 160. Rozmezí tlaků od 140/90  po 160/95 je tzv. hraniční pásmo vysokého krevního tlaku.


Fotografiie jsou roztříděné do několika kategorií.