MUDr. Jiří Pešina
lékař, moderátor, publicista
mobil:
+420 602 833 953


e-mail:
pesina@centrum.cz
 
Nejbližší vysílání

O nemocech
Fotogalerie
Vyhledat:  
Nalezeno 178 záznamů z celkového počtu 178, zobrazeny 61. - 70.
 1  2  3  4  5  6  [ 7 ]  8  9  10  11 
Syndrom suchého oka

Syndrom suchého oka je stav způsobený nedostatečnou produkcí, distribucí a kvalitou slz nebo jejich nadměrným odpařováním z očního povrchu, který je velmi citlý. Proto potřebuje spolehlivou a nepřetržitou ochranu slzným filmem a víčky.


Postup pacienta sítí onkologické péče

V roce 2010 bude v České republice žít přibližně 450 000 pacientů, kteří mají nebo v minulosti měli onkologické onemocnění. Podle kvalifikovaných odhadů bude letos  nově diagnostikováno přibližně 76 000 onkologických onemocnění a přibližně 27 000 pacientů v naší zemi na zhoubný nádor zemře. V boji s rakovinou je nejdůležitějsí prevence a včasný záchyt onemocnění.


Patologové pomáhají živým pacientům

Patologie je základní diagnostický obor medicíny. Doba, kdy se patologové zabývali pouze pitvami zemřelých osob, je už dávno pryč. Dnes se převážně věnují mikroskopickému zkoumání vzorků nemocných tkání odebraných z těla živého pacienta, a určují z nich diagnózu. Samotné pitvy mrtvých tvoří zhruba jednu čtvrtinu jejich práce.


Akné

Akné patří mezi nejčastější kožní onemocnění, s různou intenzitou se objevuje téměř u každého jedince, v časné dospělosti většinou spontánně vymizí. Akné postihuje obě pohlaví, u mužů bývají projevy výraznější.


Menopauza a zvýšené nebezpečí projevů aterosklerózy

Po menopauze dochází u žen k výraznému nárůstu závažných příhod způsobených aterosklerózou. Hlavní příčinou je zřejmě pokles pohlavních hormonů,především estrogenů, v období kolem menopauzy a další hormonální změny, které zbaví ženy ochrany proti rizikům aterosklerózy.


Riziko srdečně-cévních onemocnění u žen

Více než polovina žen, které zemřou v České republice, zemře na srdečně-cévní onemocnění. Hlavními příčinami jsou různé formy ischemické choroby srdeční, včetně srdečních infarktů a cévní mozkové příhody. Ženy jsou v absolutních číslech těmito onemocněními postihovány dokonce více než muži!


Astma

Astma je chronický alergický zánět průdušek spojený s jejich zvýšenou reaktivitou na různé podněty a s přestavbou stěny průdušek. Alergická reakce vzniká jako nepřiměřená odezva na některé běžné látky z prostředí. Patří mezi ně prach, peří, pyly, roztoči, zvířecí alergeny, plísně, ale také některé potraviny.


Na očkování proti klíšťové encefalitidě myslete v zimě

V současnosti není známa léčba klíšťové encefalitidy. Léčí se pouze příznaky onemocnění. Před onemocněním chrání preventivní očkování. Očkovat se lze celoročně, nejpříznivější období je však v chladných zimních měsících.


Transplantace ledviny

U každého tisícího pacienta přejde onemocnění ledvin do konečného stádia, kdy je život možný jenom za pomocí metod nahrazujících jejich funkci, tedy dialýzy a transplantace ledviny. Nejlepší metodou, která nemocného může vrátit do plnohodnotného života, je transplantace ledviny. Tu může podstoupit zhruba každý pátý nemocný s nezvratným selháním ledvin, u ostatních nemocných zdravotní stav transplantaci neumožňuje.


Energeticky vyvážená výživa dětí

Výživa i množství energetických potřeb jsou do jisté míry závislé na věku dítěte, pohlaví, hmotnosti, výšce, zdravotním stavu, pohybových aktivitách a dalších faktorech. Mějme na paměti, že stravovací návyky dítěte jsou významně ovlivňovány stravovacími zvyklostmi rodiny, a prostředím, ve kterém dítě vyrůstá.


Fotografiie jsou roztříděné do několika kategorií.