MUDr. Jiří Pešina
lékař, moderátor, publicista
mobil:
+420 602 833 953


e-mail:
pesina@centrum.cz
 
Nejbližší vysílání

O nemocech
Fotogalerie
Vyhledat:  
Nalezeno 178 záznamů z celkového počtu 178, zobrazeny 51. - 60.
 1  2  3  4  5  [ 6 ]  7  8  9  10  11 
Klimakterium není nemoc

Pro odborné výrazy klimakterium či menopauza máme český název přechod. Ten vyjadřuje nejlépe stav, kterému se ženy mezi čtyřicátým a pětapadesátým rokem života nevyhnou. V těle cosi končí a nastalé změny mají dopad nejen na psychickou pohodu, ale také na zdraví žen.


Virový zánět jater typu C

Proti hepatitidě C neexistuje očkování, proto je nutné myslet zejména na prevenci. Nebezpečné jsou všechny aktivity, při kterých může dojít k přímému kontaktu s lidskou krví.


Rakovina děložního čípku

Rakovina děložního čípku je celosvětově druhým nejčastějším zhoubným nádorem u žen hned po rakovině prsu. Každoročně této nemoci podlehne 250 tisíc žen na celém světě. V Evropě na rakovinu děložního čípku umírá jedna žena každých 18 minut.


Nové trendy v léčbě neplodnosti

Českým párům, kterým se navzdory umělému oplodnění nedaří počít či donosit dítě, svítá nová naděje na úspěch. Díky nové metodě preimplantačního genetického screeningu (PGS) lze totiž spolehlivěji oddělit zdravá embrya od vadných.


Meningitida - zánět mozkových blan

Meningitida neboli zánět mozkových blan je závažné onemocnění, jehož počáteční příznaky lze snadno zaměnit například s virózou.


Vitamíny

Vitamíny jsou látky nezbytné pro život, které si tělo většinou nedovede samo vytvořit a musí je přijímat ze stravy. Vitamíny dělíme na dvě skupiny; existují vitamíny rozpustné v tucích (A, D, E, K) a vitamíny rozpustné ve vodě (B, C).


Maligní melanom kůže

Maligní melanom je nádor, který vychází z pigmentotvorných buněk. Na jeho vzniku se podílí především ultrafialové záření, a to zejména jeho UVB složka.


Ochrana dětí před sluncem

Sluneční záření nejvíce ohrožuje děti, protože mají tenkou pokožku, která se lehce spálí a navíc si riziko přicházející ze slunečních paprsků ještě nedokáží uvědomovat. Spálení kůže v dětství představuje jedno z největších rizik pro vznik maligního melanomu v pozdějším věku.


Peritoneální dialýza

Přibližně 8 % dialyzovaných pacientů  využívá peritoneální dialýzu. Při tomto způsobu dialýzy se krev zbavuje škodlivin uvnitř těla, a to za pomocí tělu vlastní, přirozené membrány - pobřišnice (peritonea).


Autologní transplantace krvetvorných buněk

Autologní transplantace krvetvorných buněk  je léčebný výkon, při kterém se po předcházející chemoterapii převádí pacientovi jeho krvetvorné buňky zpět. Jinými slovy, dárcem krvetvorných buněk je sám pacient. Tento postup umožňuje podat tak intenzívní chemoterapii, která by jinak mohla být smrtelná, protože by úplně zničila krvetvorbu.


Fotografiie jsou roztříděné do několika kategorií.