MUDr. Jiří Pešina
lékař, moderátor, publicista
mobil:
+420 602 833 953


e-mail:
pesina@centrum.cz
 
Nejbližší vysílání

O nemocech
Fotogalerie
Vyhledat:  
Nalezeno 178 záznamů z celkového počtu 178, zobrazeny 31. - 40.
 1  2  3  [ 4 ]  5  6  7  8  9  10  11 
Test okultního krvácení do stolice

Test okultního krvácení do stolice (TOKS) je jednoduchý a zcela bezbolestný. V praxi obnáší pouze odběr vzorku stolice, ve kterém lze následně chemicky odhalit pouhým okem neviditelné stopy krve. Příměs krve může signalizovat zhoubný nádor střeva.


Vyšetření krve

Laboratorní vyšetření krve  je součástí každého celkového vyšetření. Provádí se v případě onemocnění, v rámci preventivní prohlídky nebo jako součást předoperační přípravy. Vyšetření indikují lékaři všech specializací. Výsledky vyšetření krve mohou totiž ukázat změny dávno předtím, než se nemoc projeví navenek.


Vyšetření moči

Vyšetření moči má více úrovní dle složitosti a náročnosti na laboratorní techniku. Nejjednodušší vyšetření pomocí testačních papírků je levné a může ho snadno provést i praktický lékař.Moč může být na vyšetření odebírána kdykoli.


Funkční potraviny

Jedná se o potraviny, které kromě svého nutričního účinku obsahují látky, které příznivě ovlivňují zdravotní stav člověka. Například příznivě působí na náš trávicí trakt, pozitivně ovlivňují na náš imunitní systém a podobně.  Podstatná je vždy základní složka funkční potraviny, která má příznivě působící účinek. Tato složka však není v potravině obsažena v takovém množství nebo nemá tak silný účinek, aby mohla být funkční potravina považována za lék na určité onemocnění.


Zápal plic u seniorů

Starší lidé mnohem častěji trpí chronickými onemocněními srdce a plic, které patří mezi rizikové faktory pro vznik pneumonie. Zvýšené riziko představuje i pobyt v sociálních zařízeních, který je v této skupině obyvatel častější. Pacienti staršího věku jsou též častěji hospitalizování a roste u nich riziko tzv. nozokomiální pneumonie. Nozokomiální infekce jsou takové, kterými se pacienti nakazí v nemocnici vlivem momentální snížené odolnosti.


Pneumonie v dětském věku

Pneumonie neboli zápal plic patří stále k nebezpečným onemocněním. K rizikovým patří nejen pacienti s oslabenou imunitou nebo s chronickými onemocněními, ale i kojenci, děti a senioři. Pneumonie je celosvětově hlavní příčinou úmrtí dětí do 5 let. Závažné formy zápalu plic se u dětí objevují relativně častěji v předškolním (cca od 3 let) a mladším školním věku.


Rakovina jater

Hepatocelulární karcinom, lidově rakovina jater, je vážné onemocnění postihující každoročně asi 800 lidí v České republice. Karcinom jater vzniká v naprosté většině případů u osob, které mají některou z jaterních chorob, u osob jinak zdravých je naprostou raritou.


Neplodnost

Neplodnost patří mezi nemoci, stejně jako například cukrovka, astma či artritida. Léčba neplodnosti je sice v některých případech během na dlouhou trať, ale jindy stačí pár měsíců či dokonce týdnů a miminko je počato. V České republice se léčba neplodnosti týká každého šestého až sedmého páru.


Léčba atopického ekzému

Podkladem akutního stádia ekzému je zánět, k jehož projevům patří pupínky, mokvání, zčervenání a především svědění. Mokvavá ložiska se klidní vysýchavými, tedy mokrými obklady s příměsí tišící látky (černý čaj, přípravky z lékárny na doporučení lékaře). Suchá ložiska se promazávají, v akutním stadiu jsou lékem první volby místní kortikosteroidy.


Atopický ekzém

Atopický ekzém je chronické, zánětlivé, neinfekční kožní onemocnění, které je charakteristické variabilitou projevů i průběhu. Nejčastěji začíná v kojeneckém věku, obvykle mezi 2. a 4. měsícem silně svědícími výsevy skupin pupínků i puchýřků na tvářích nebo ve vlasech, které se mohou rozšířit na celou hlavu, trup i končetiny.


Fotografiie jsou roztříděné do několika kategorií.