MUDr. Jiří Pešina
lékař, moderátor, publicista
mobil:
+420 602 833 953


e-mail:
pesina@centrum.cz
 
Nejbližší vysílání

O nemocech
Fotogalerie
Vyhledat:  
Nalezeno 178 záznamů z celkového počtu 178, zobrazeny 171. - 178.
 11  12  13  14  15  16  17  [ 18 ]
Celiakie

Onemocnění, při kterém dochází k postupnému ničení střevních klků v tenkém střevě a k následnému nedostatečnému vstřebávání důležitých živin do krevního oběhu, nazýváme celiakií.


Zánět nosohltanu u dětí

 

Sychravé podzimní počasí, mlhy a plískanice s sebou přinášejí vyšší výskyt nemocí dýchacího ústrojí. Původcem zánětu nosohltanu bývají viry a spíše až druhotně se onemocnění komplikuje bakteriální infekcí. Nemoc se šíří vzdušnou cestou, a to kapénkami sekretů z dýchacích cest infikovaného jedince. Inkubační doba, což je doba od nákazy k prvním projevům nemoci, je krátká a trvá 4–5 dnů.


Nízký tlak

Krevní tlak, který je dlouhodobě nižší než 100/60 milimetrů rtuti, označujeme jako hypotenzi. Při poklesu krevního tlaku se snižuje i prokrvení mozku, a proto k hlavním příznakům patří únava, spavost, poruchy koncentrace a bolesti hlavy.


Křečové žíly

 

Onemocnění žil dolních končetin, tzv. křečové žíly, je nemocí civilizační a objevuje se stále častěji. Jasně viditelné, rozšířené žíly pod kůží, které se kroutí, jsou nejen kosmetickým, ale především zdravotním problémem. Ženy jsou postiženy v průměru dvakrát častěji než muži.


Průjem

 

Průjem není samostatná nemoc, je to vždy příznak nějakého onemocnění nebo poruchy. Při průjmu je porušeno vstřebávání vody a některých dalších látek ze střeva zpět do krevního oběhu, navíc dochází k nenormálnímu vylučování vody do střeva.

 


Chronické onemocnění ledvin

Ledviny hrají zásadní roli v udržování životních funkcí organismu. Je potřeba o ně pečovat a v rámci dodržování zásad zdravého životního stylu myslet i na ně. Odhaduje se, že až 10 procent populace má poškozené ledviny. K jejich narušení totiž dochází vlivem onemocnění, která nemusí mít s ledvinami na první pohled nic společného.


Dna

 

Přibližně 10% obyvatel České republiky má zvýšenou koncentraci kyseliny močové v krvi. Pacient nemusí mít žádné problémy, ale je jen krůček od stavu, kdy kyselina močová začne krystalizovat do tvaru jehličkovitých krystalů, které jako skutečné jehly pronikají do kloubů. Výsledkem mohou být velmi nepříjemné záněty kloubů, ale i postižení ledvin. Mluvíme o nemoci, které se říká dna.


Cestovní nevolnost

Jednou z nepříjemností, která nás a naše děti při cestování často potkává, je kinetóza, neboli cestovní nevolnost. Je to stav vyvolaný podrážděním rovnovážného aparátu středního ucha. Nejznámější druhem cestovní nevolnosti je mořská nemoc, ale výjimkou není ani nevolnost v autě, autobusu, letadle, vlaku, při houpání na houpačce, točení na kolotoči či při seskoku padákem.


Fotografiie jsou roztříděné do několika kategorií.