MUDr. Jiří Pešina
lékař, moderátor, publicista
mobil:
+420 602 833 953


e-mail:
pesina@centrum.cz
 
Nejbližší vysílání

O nemocech
Fotogalerie
Vyhledat:  
Nalezeno 178 záznamů z celkového počtu 178, zobrazeny 161. - 170.
 11  12  13  14  15  16  [ 17 ]  18 
Zánět červovitého výběžku slepého střeva

Zánět červovitého výběžku slepého střeva patří mezi náhlé příhody břišní. Tímto slovním spojením označujeme onemocnění dutiny břišní, která vznikají náhle a mají tu vlastnost, že pokud nejsou rychle léčena, mohou vést i ke smrti pacienta.


Lymfatický otok

Lymfedém je hmatatelný a viditelný otok části těla. Vzniká při poruše transportu lymfy mízními cévami. Následně dochází k hromadění tekutiny v tkáních. Může postihnout kterékoliv místo těla včetně genitálu, obličeje, krku, ale nejčastěji se vyskytuje na končetinách.


Vředová choroba

Vředová choroba žaludku a dvanáctníku patří k nejvýznamnějším onemocněním naší populace. Jestliže dojde k oslabení ochranných faktorů nebo posílení útočných faktorů, dochází k natrávení stěny žaludku a dvanáctníku a ke vzniku vředu, tedy různě velikého a různě hlubokého defektu.


Omrzliny

Omrzlinami označujeme poškození tkáně působením nízkých teplot. Na chlad jsou nejcitlivější tváře, nos, ušní boltce a prsty rukou a nohou. Jedná se o periferní místa těla, která jsou nedostatečně chráněná před vnějším prostředím, nebo v nich z různých důvodů vázne prokrvení.


Kocovina

Alkohol je nejrozšířenější drogou v České republice. V přiměřeném množství, tj. 2dl kvalitního vína, 5cl tvrdého alkoholu či půl litru dobrého piva denně, může být používán jako lék. Problém však nastává, když se to s alkoholem přežene. Třeba při silvestrovské oslavě.


Chřipka není nachlazení!

Pro mnoho lidí je chřipka totéž co nachlazení. Je to obecně rozšířený omyl. Nachlazení se nejčastěji projevuje rýmou, škrábáním v krku a zvýšenou teplotou. Přestože je také způsobeno viry, od chřipky se výrazně liší. Lidový výraz „mám chřipku“ je proto značně zavádějící.


Jaterní cirhóza

 

Onemocnění zvané cirhóza je lidově nazýváno „tvrdnutím jater“. K této závažné zdravotní komplikaci dochází při poškození a přestavbě vnitřní struktury jaterní tkáně. Ta se pomalu mění na tuhou nepotřebnou vazivovou hmotu. Celý proces probíhá dlouho nepozorovaně, játra nebolí, a přestože méně pracují, tak při běžných denních činnostech tato nedostatečnost zasaženého člověka nijak výrazně neomezuje. O to více jsou však dopady onemocnění plíživější a zrádnější!


Anémie – chudokrevnost

Anémie neboli chudokrevnost se nazývá stav projevující se souborem příznaků, při kterém je v krvi snížený počet červených krvinek a množství krevního barviva.


Angína pectoris

Anginou pectoris nazýváme onemocnění projevující se bolestí v oblasti hrudníku a vznikající na základě přechodné nedokrevnosti srdečního svalu. Příčinou je nejčastěji snížení přívodu krve zúženými věnčitými tepnami, které jsou postižené aterosklerózou.


Klimakterické obtíže

Kolem padesátého roku života ženy dochází k fyziologickým změnám v hormonálních hladinách organizmu.  Tyto změny následně  působí na celý organizmus. Vedle poruchy menstruačního cyklu se vyskytují návaly tepla, kolísání krevního tlaku, bolesti hlavy, nebo pocity malátnosti a únavy. Protože hladinami hormonů jsou ovlivněny i mozkové funkce, mohou ženy v přechodu pociťovat podrážděbnost, nespavost, nervozitu, neklid a neobvyklé střídání nálad.


Fotografiie jsou roztříděné do několika kategorií.