MUDr. Jiří Pešina
lékař, moderátor, publicista
mobil:
+420 602 833 953


e-mail:
pesina@centrum.cz
 
Nejbližší vysílání

O nemocech
Fotogalerie
Vyhledat:  
Nalezeno 178 záznamů z celkového počtu 178, zobrazeny 151. - 160.
 11  12  13  14  15  [ 16 ]  17  18 
Smích jako lék proti stresu

Stresem rozumíme obvykle něco negativního,ovšem stres je současně hnacím motorem našeho těla a jistou míru stresu potřebujeme k tomu, abychom podávali vyšší výkony. Z toho vyplývá, že je možně rozlišovat různé typy stresu a individuální odolnost vůči němu.


Zbytnění prostaty

Dokud mužům prostata nepůsobí žádné potíže, nevěnují ji mnoho pozornosti. Jedním z důvodů, proč se o ni  začínají se zvyšujícím se věkem zajímat, může být její zbytnění, neboli benigní hyperplazie.


Lupénka

Lupénka je chronická zánětlivá kožní choroba, v jejímž průběhu se střídají období klidu a vzplanutí. Může vzniknout v jakémkoliv věku. přičemž přibližně stejný výskyt je zaznamenáván u žen i u mužů.


Infekce močových cest

Příčinou infekce močových cest je přítomnost škodlivých bakterií, které do močových cest pronikají močovou trubicí proti proudu moče a dostávají se až do močového měchýře. Pokud není močový měchýř dostatečně proplachován pravidelným příjmem tekutin, bakterie se v měchýři rychle pomnoží. Odtud je již jen krůček k vážnému zánětu ledvin.


Zánět spojivek

Zánět spojivek se projevuje řezáním, pálením, zčervenáním, pocitem cizího tělíska v oku a otokem víček, jež je dobře patrný hlavně při lehkém odklopení dolního víčka. Často bývají postiženy současně obě oči.


Zvětšení štítné žlázy (struma)

 

Zvětšení štítné žlázy může mít mnoho příčin. Prvním krokem k úspěšné léčbě je však samotné odhalení strumy. Na tu nejčastěji přijdeme tak, že si všimneme vyplňování v oblasti krku nad hrudní kostí nebo vzniku bulky v těchto místech.


Svědění u dětí s ekzémem

Každá maminka ekzematického dítěte jistě zná onen pocit beznaděje, když její dítě trpí úmorným svěděním pokožky. Svědění může být natolik intenzivní, že dítě si pokožku rozškrábe až do krve.


Ledvinová kolika

 

Ve většině případů je příčinou ledvinové koliky močový konkrement, lidově se mu říká kamínek. Ten buď blokuje cestu z ledvinové pánvičky do močovodu, nebo už močovodem prochází. Když ledvinový kámen uvízne  v některé části močových cest, okolní svalovina močovodu se podrážděním stáhne, a protože je tato oblast hustě inervována nervy vedoucími bolestivé vjemy, vzniká ledvinová kolika provázena nesnesitelnou bolestí.


Infekční mononukleóza

Vášnivým polibkem se dá získat cokoli, od slastného pocitu způsobeného vyplavením endorfinů, až po takzvanou nemoc z líbání. Pod názvem infekční mononukleóza se nejčastěji rozumí projevy infekce způsobené virem Epsteina-Barrové.


Revmatoidní artritida

Revmatoidní artritida je nejčastějším a nejznámějším revmatickým onemocněním. Zatím ještě není přesně znám mechanismus vzniku této choroby, ale je jisté, že souvisí s obranným imunitním systémem. Při jeho nesprávném fungování tělo ničí své vlastní zdravé buňky.


Fotografiie jsou roztříděné do několika kategorií.