MUDr. Jiří Pešina
lékař, moderátor, publicista
mobil:
+420 602 833 953


e-mail:
pesina@centrum.cz
 
Nejbližší vysílání

O nemocech
Fotogalerie
Vyhledat:  
Nalezeno 178 záznamů z celkového počtu 178, zobrazeny 141. - 150.
 11  12  13  14  [ 15 ]  16  17  18 
Úpal a úžeh

V létě jsou teploty vzduchu obvykle vyšší něž teplota naší kůže. Tělo se pravidelně ochlazuje uvolňováním tepla do okolí, ale při vysokých teplotách je to velmi obtížné. V letních měsících navíc přijímáme teplo i slunečním zářením a tím pádem nám nepřetržitě stoupá jeho výdej. To vše má za následek zvýšené pocení a neustálý pocit žízně


Teplo a přehřátí organismu

Člověk disponuje dvěma hlavními mechanismy, které mu umožňují vydávat teplo. Prvním je reakce krevních cév v kůži, které se roztáhnou. Zvýšený krevní průtok kůží pak umožňuje vyzařovat do okolí více tepla. Druhý mechanismus spočívá v ochlazování  kůže činností potních žláz, které vylučují pot vytékající na povrch kůže.


Salmonelóza

Salmonelóza je infekční střevní onemocnění vyvolané bakteriemi rodu Salmonella. Jedná se o střevní bakterie, které vstupují do organismu ústy s infikovanou potravinou nebo vodou. První známky infekce se objeví obvykle po 8 až 10 hodinách od požití závadné potraviny.


Kůže - největší lidský orgán

Kůže je největší lidský orgán, který má kromě estetické funkce i řadu dalších důležitých úkolů. Chrání nás před infekcí, tvoří bariéru mezi námi a vnějším prostředím, udržuje stálou tělesnou teplotu, zadržuje v těle vodu, umožňuje zbavovat se odpadních látek, dovoluje vnímat teplo, chlad , dotyk a podílí se na tvorbě vitamínu D.


Akutní zánět slinivky břišní

Slinivka břišní je součástí trávicího ústrojí. Produkuje enzymy umožňující trávit potravu a hormony regulující hladinu cukru v krvi. Akutní zánět slinivky vzniká náhle, například po úrazu, infekci, ale nejčastěji po přejedení nebo nadměrném příjmu alkoholu. Způsoben může být i překážkou v odtoku žluče.


Nevolnost, mdloby a pocity závratě v těhotenství

Pocit nevolnosti, kterou může provázet i zvracení, se u těhotných žen dostavuje nejčastěji ráno, ale může se projevit kdykoliv v průběhu dne. Tyto stavy bývají provázeny zvýšenou tvorbou slin. Jsou to obtíže prvních tří měsíců těhotenství, které později u většiny žen odeznívají.


Otravy způsobené léky

Nejvíce jsou náhodnými otravami ohroženy děti ve věku od 1 do 5 let, přičemž maximum výskytu otrav je u dětí dvou až tříletých. Otravy dětí těchto věkových skupin jsou téměř výlučně náhodného charakteru a jdou na vrub přirozené dětské zvídavosti,  mnohdy je na vině též nedostatečná opatrnost dospělých. Nejvíce otrav vzniklých v domácnosti je způsobeno léky.


Jarní alergie

V současné době trpí alergiemi stále vyšší počet lidí. Jedná se o nepřiměřenou reakci organizmu na látky, se kterými se většina z nás běžně setkává ve svém prostředí. Na rozvoj alergie mají vliv dědičné vlohy, moderní způsob života, znečištění životního prostředí, používání řady nových chemických přípravků a také nižší odolnost organismu.


Lymeská borelióza

 

Lymeská borelióza je onemocnění přenosné ze zvířete na člověka, přičemž hlavním přenašečem je  klíště. Za přenos je odpovědná bakterie  Borrelia bugdorferi a za zdroj nákazy divoce žijící myšovití hlodavci, lesní zvěř a ptáci. Protože tato zvířata migrují, neomezuje se sféra infekce pouze na určité lokality, jako je tomu například u klíšťové encefalitidy.


Nadýmání

Nadýmáním trpí mnoho lidí a trápí více ženy než muže. Plyn se do střeva dostává potravou při polykání a současně vzniká i v důsledku kvasných a  hnilobných trávicích reakcí.


Fotografiie jsou roztříděné do několika kategorií.