MUDr. Jiří Pešina
lékař, moderátor, publicista
mobil:
+420 602 833 953


e-mail:
pesina@centrum.cz
 
Nejbližší vysílání

O nemocech
Fotogalerie
Vyhledat:  
Nalezeno 178 záznamů z celkového počtu 178, zobrazeny 131. - 140.
 11  12  13  [ 14 ]  15  16  17  18 
Kapavka

Sexuálně přenosné choroby jsou nemoci vyvolávané bakteriemi, parazity, plísněmi, prvoky nebo viry. K jejich přenosu dochází převážně pohlavním stykem anebo blízkým tělesným kontaktem. V současné době je známo přes 30 nemocí, které se mohou přenášet pohlavním stykem. Mezi ně patří i kapavka. 

 


Očistná kopřivová kůra proti únavě

V dnešním civilizovaném světě nás stále něco žene ke spěchu. Vydělat peníze, dosáhnout vyššího postavení, sledovat dění v nejbližším i vzdáleném okolí, obklopovat se novinkami. To všechno klade vysoké nároky na naši fyzickou i psychickou výkonnost. Více námahy však musí být vyváženo i delším odpočinkem. Pokud tuto zásadu nerespektujeme, zákonitě se to projeví na našem zdraví.


Lupy

 

Stříbřité šupinky ve vlasaté části hlavy nazýváme lupy. Připomínají cigaretový popel nebo otruby. Při zvýšené tvorbě lupů bývají vlasy nepříjemně cítit po žluklém tuku. Nadměrná tvorba lupů postihuje v největší míře lidi mezi 20. – 30. rokem života. A nemoc to není výjimečná, trpí jí více než 50 % bělochů.


Celulitida

Celulitida vzniká v důsledku hromadění tukové tkáně a stárnutí podkožního vaziva. Ke zmnožení tukových buněk dochází zejména působením ženských pohlavních hormonů. Je za to zodpovědný převážně hormon estrogen, který má též schopnost zvláčňovat a změkčovat vazivo. Tukové buňky se proto mohou bez zábran rozšiřovat. Vznik celulitidy podporuje také uspořádání podkožního vaziva, které je odlišné u žen a u mužů.


Premenstruační syndrom

Premenstruační syndrom  se vyskytuje u  velkého množství žen  v období jednoho nebo dvou týdnů před začátkem menstruace. Jedná se o soubor několika poměrně nepříjemných fyzických a psychických příznaků, které umí ženám znepříjemnit život.


Pálení žáhy

Pálení žáhy  vzniká v důsledku poruchy uzávěrového mechanismu v dolní části jícnu. V důsledku nedokonalého těsnění neproniká žaludeční obsah pouze do dvanáctníku a dalších částí tenkého střeva, ale krátce se vrací i zpět do dolních partií jícnu. Žaludeční kyseliny, které se stanou do jícnu, dráždí jeho nechráněnou sliznici a vyvolávají nepříjemně bolestivé pálení za hrudní kostí, které se pohybuje od oblasti žaludku směrem vzhůru až do krku.


Metabolický syndrom

Metabolický syndrom nebolí a nemá ani časné a typické varovné příznaky. Proto můžete tímto rizikovým syndromem trpět dost dlouho a nevědět o tom. Jediný varovný a viditelný příznak je nadváha nebo obezita. Ta se však nemusí vždy vyskytovat. Nezřídka se na metabolický syndrom začne myslet až v momentě výskytu komplikací v podobě infarktu myokardu, cévní mozkové příhody nebo ischemické choroby dolních končetin.


Zánět středního ucha

Zánět středního ucha je onemocnění, které postihuje  nejčastěji děti v kojeneckém a batolecím věku a které má typický průběh: Dítě se v noci probudí po několika hodinách spánku, pláče a velmi citlivě reaguje na dotyk postiženého ouška. Zánět bývá provázen  zvýšenou teplotou. Mezi další příznaky patří zhoršení sluchu, nechutenství, nespavost a výtok z ucha. Může dojít i k  zvracení, případně  průjmu.


Bodnutí hmyzem, uštknutí zmijí

Život s sebou přináší  příjemné, ale i nepříjemné zážitky. Při pobytu v přírodě  mohou nastat situace, při kterých nás pobodá hmyz nebo dokonce uštkne zmije obecná.  Bodnutí hmyzem patří mezi nejčastější letní příhody. Pokud člověk netrpí silnou alergií, pak se jedná o banální záležitost.


Jak odlákat dotěrný hmyz

Při pobytu v přírodě bychom neměli používat parfémy, zvláště ne s květinovými vůněmi, protože jsou lákavé pro hmyz. Naopak některé vůně vosy a ostatní hmyz odpuzují. Rozestavíte-li na zahradní stůl malé mističky s hřebíčkovým olejem, udrží to vosy v bezpečné vzdálenosti. Riziko bodnutí omezí i repelenty, které hmyz odeženou.


Fotografiie jsou roztříděné do několika kategorií.