MUDr. Jiří Pešina
lékař, moderátor, publicista
mobil:
+420 602 833 953


e-mail:
pesina@centrum.cz
 
Nejbližší vysílání

O nemocech
Fotogalerie
Vyhledat:  
Nalezeno 178 záznamů z celkového počtu 178, zobrazeny 121. - 130.
 11  12  [ 13 ]  14  15  16  17  18 
Angína

Angínou nazýváme akutní zánět krčních mandlí, který mohou způsobit bakterie nebo viry. Z baktérií hraje hlavní úlohu rod streptokoků. Nákaza se obvykle přenáší přímým kontaktem s nemocným, děti se často nakazí ve škole nebo v mateřské školce.


Syfilis

Syfilis, příjice, lues to jsou tři názvy pro jedno onemocnění, které je vyvoláno bakterií Treponema pallidum. Inkubační doba choroby je kolem 3 týdnů a onemocnění, pokud není včas léčeno, probíhá v několika fázích.


Kýla

Podle odhadů postihne kýla v průběhu života každého dvacátého člověka a může se týkat každého jedince - jak mužů, tak i žen a dětí. Někteří novorozenci mají kýlu dokonce vrozenou. Kýla je vycestování orgánu nebo tkáně z jejich přirozeného místa v tělní dutině.


Nádor tlustého střeva a konečníku

Kolorektální karcinom  je nejčastěji se vyskytující zhoubný nádor trávicího ústrojí, který může propuknout v kterékoli části tlustého střeva včetně konečníku. Česká republika patří mezi státy s vysokým výskytem tohoto onemocnění.


Zánět vedlejších nosních dutin

Vedlejší dutiny nosní jsou prostory v lebce, které jsou  za normálních okolností vyplněné vzduchem. Slouží k odlehčení kostí lebky a umožňují rezonanci hlasu. Všechny komunikují krátkými průduchy s nosní dutinou. Vedlejší nosní dutiny jsou vystlány sliznicí, jejíž zánět  neboli sinusitida se typicky  projevuje bolestí hlavy, pocitem ucpaného nosu a zvýšenou teplotou. Nejčastější příčinou vzniku zánětu dutin je překážka v jejich vývodech do dutiny nosní.


Bechtěrevova choroba

Bechtěrevova choroba je chronické zánětlivé revmatické onemocnění, které se projevuje bolestmi v zádech a tuhnutím páteře. Jedná se o imunitní reakci organismu proti vlastním tkáním. Zánět postihuje páteřní skloubení a vazy. S postupujícím onemocněním vyrůstají po obou stranách páteře kostní výrůstky a jakmile tyto výrůstky spojí dva obratle a tzv. je přemostí, dojde ke znehybnění postiženého úseku páteře a jejímu tuhnutí.


Tuberkulóza

Tuberkulóza je infekční onemocnění, které způsobuje bakterie Mycobacterium tuberculosis. Podle svého objevitele je celosvětově známá také pod označením Kochův bacil. Při kontaktu s nemocným člověkem se nákaza šíří převážně vzdušnou cestou - kapénkami obsahujícími bakterie, které  při vdechnutí pronikají až do plicních sklípků a vyvolávají zde místní zánět.


Otřes mozku

Otřes mozku neboli komoce je náhlá porucha mozkových funkcí vyvolaná úrazem a provázená různě dlouhým bezvědomím, často i bolestí hlavy, nevolností, zvracením a zmateností. K otřesu mozku nejčastěji dochází  při sportu, následkem autonehody, po pádu z výšky, ale i  při prudkém dosednutí na hýždě.


Roupy - oxyuriáza

Roupy vyvolávají střevní onemocnění zvané oxyuriáza. Přítomnost roupů v organismu se typicky projevuje úporným svěděním v okolí konečníku. Nejčastějšími nositeli roupů jsou děti ve věku 5 až 14 let, které pobývají v kolektivních zařízeních.


Tenisový loket

Tenisový loket je označení pro bolestivé onemocnění společného úponu svalů nacházejících se na hřbetu předloktí a začínajících na palcové straně pažní kosti na výběžku, který se nazývá radiální epikondyl.


Fotografiie jsou roztříděné do několika kategorií.