MUDr. Jiří Pešina
lékař, moderátor, publicista
mobil:
+420 602 833 953


e-mail:
pesina@centrum.cz
 
Nejbližší vysílání

O nemocech
Fotogalerie
Vyhledat:  
Nalezeno 178 záznamů z celkového počtu 178, zobrazeny 111. - 120.
 11  [ 12 ]  13  14  15  16  17  18 
Plešatění

 

K nadměrné ztrátě vlasů a vzniku plešatosti (alopecie)  mohou vést dva základní mechanismy: do výpadové fáze se dostane větší procento vlasů, než je obvyklé nebo dojde k poškození vlasového váčku v růstové fázi a vlasy následně vypadávají.


Jak rychle rostou vlasy?

Průměrně je na jednom čtverečním centimetru vlasové pokožky asi 180 až 300 vlasů. Celkový počet černých a hnědých vlasů bývá asi 70-100 tisíc, v případě světlých vlasů může být jejich počet ještě o třetinu vyšší. Doba života vlasu je asi 2-6 let a za toto období prochází vlas třemi růstovými fázemi, tedy pravidelným střídáním růstové, degenerační a klidové fáze.


Potíže s usínáním dětí

 

Nespavost se projevuje ztíženým a prodlouženým usínáním, opakovanými nočními probouzeními nebo předčasným ranním probuzením. Často je spojena s poruchami chování, nálady a intelektové výkonnosti. Velmi častým projevem je hyperaktivita, která pomáhá překonávat ospalost. Děti se obtížně soustředí, jsou impulzivní, podrážděné a úzkostné. Nedostatek spánku negativně ovlivňuje schopnost abstraktního myšlení, paměť, reakční čas, schopnost rozhodování a řešení problémů.


Alkoholismus

Alkoholismus je chorobná závislost na alkoholu. Jedná se o konzumaci alkoholu v míře, která ovlivňuje osobní, pracovní a sociální vztahy postiženého a jeho zdravotní stav. V České republice žijí desítky tisíc lidí závislých na alkoholu. 


Opilost

Pokud požijeme množství alkoholu, které je větší, než je naše tělo schopno okamžitě zmetabolizovat, můžeme pozorovat tři stádia opilosti.


Jak skončit s kouřením?

Kouření je především naučené chování. Rituály spojené s kouřením se totiž tolikrát opakují, až se nakonec stanou těžko postradatelnými. Chcete-li přestat kouřit, je třeba změnit své zvyky, a to jde jedině aktivně, na základě vlastního rozhodnutí a úsilí.


Kouzlo tabákového kouře

Tabákový kouř obsahuje tisíce různých chemických sloučenin, které jsou buď ve formě plynů nebo tuhých částic. Asi u 60 látek obsažených v tabákovém kouři se prokázalo, že vyvolávají rakovinné bujení.


Ischemická choroba dolních končetin

Ischemická choroba dolních končetin je onemocnění tepen, při kterém dochází k nedostatečnému prokrvování dolních končetin. Typicky se projevuje pocitem studených nohou a bolestí lýtek při chůzi. Slovo ischémie by se dalo přeložit jako nedokrvení. K tomuto stavu dochází  v případě, kdy se zásobující tepny zúží nebo dokonce uzavřou. Nejčastější příčinou takové situace je ateroskleróza.


Zánět žil

 

Záněty žil mohou postihovat povrchové žíly pod kůží. Potom mluvíme o tromboflebitidě. Mnohem závažnějším stavem ohrožujícím dokonce život je zánět hlubokého žilního systému. Tomu se říká flebotrombóza. Nebezpečí zánětu hlubokého žilního systému spočívá v riziku uvolnění sraženin a jejich putování s krevním proudem až do plicního řečiště, kde  mohou  způsobit smrtelnou plicní embolii.


Ketoacidóza

 

Diabetická ketoacidóza je akutní metabolická komplikace cukrovky vyvolaná nedostatkem inzulínu.  V nejtěžších případech se může jednat i o  život ohrožující stav. Diabetická ketoacidóza se obvykle vyskytuje u dosud nediagnostikovaných pacientů s cukrovkou, u diabetiků, kteří přeruší  inzulinovou léčbu, nebo při stresu či infekčním onemocnění, které tyto pacienty postihne.


Fotografiie jsou roztříděné do několika kategorií.