MUDr. Jiří Pešina
lékař, moderátor, publicista
mobil:
+420 602 833 953


e-mail:
pesina@centrum.cz
 
Nejbližší vysílání

O nemocech
Fotogalerie
Vyhledat:  
Nalezeno 178 záznamů z celkového počtu 178, zobrazeny 101. - 110.
[ 11 ]  12  13  14  15  16  17  18 
Opary

Opary nejsou jen kosmetickou záležitostí, jedná se o velmi nepříjemné infekční virové onemocnění kůže. Opar rtu je nejznámější a nejviditelnější. Osob které se s virem setkali přibývá a v dospělosti je jich více jak 90 procent.


Bolest v oblasti krční páteře

Takzvaná bolest za krkem často souvisí s přetížením šíjových svalů. Na jejím vzniku nese hlavní podíl zejména špatné držení těla, při kterém šíjové svaly přebírají velkou část zátěže, jež by strávně měly kompenzovat mezilopatkové svaly a svaly na přední straně krku.


Správnou životosprávou proti návykové zácpě

Návyková, neboli, habituální zácpa vzniká útlumem či vyhasnutím defekačního reflexu. Tento reflex lze nacvičit, postup je jednoduchý.


Zácpa

O akutní funkční zácpě hovoříme tehdy, je-li krátkodobě narušeno pravidelné vyprazdňování. Typicky vzniká během cestování nebo při změně stravovacích zvyklostí. Návratem do normálních podmínek se potíže upraví. Organická zácpa je důsledkem patologických změn v tlustém střevě. Může se jednat například o nádory střeva, zánětlivé procesy, pooperační změny či onemocnění  konečníku. Sekundární zácpa vzniká u onemocnění, která nejsou lokalizovaná v tlustém střevě.


Pozor na komplikace vzniklé z rýmy

Rýma je odborně definována jako zánět nosní sliznice, který bývá doprovázen snížením nosní průchodnosti, výtokem z nosu, kýcháním a svěděním. Nos komunikuje s vedlejšími nosními dutinami, které do něj ústí a při rýmě může dojít k přenosu bakteriální infekce do těchto dutin.


Rýma

S rýmou se setkal každý z nás. Vyskytuje se na celém světě a s chladným počasí vždy nabírá na intenzitě. Nejčastější příčinou je virová infekce. Známe ale i rýmu bakteriální a plísňovou. Existuje i rýma alergická, která velice často doprovází bronchiální astma.


Žlučníková dieta

Význam dietních opatření spočívá spíše v prevenci žlučníkových záchvatů než v prevenci vzniku žlučníkových kamenů. Aby jste si zbytečně nevyprovokovali bolestivý záchvat, doporučuje se dieta s vyloučením vysoce kalorických, mastných a ostře kořeněných jídel luštěnin a kapusty.


Žlučníková kolika

 

Pacient se drží za pravý bok a sténá. Tak tahle může vypadat klasická žlučníková kolika nebo akutní zánět žlučníku.


Jak v těle funguje žlučník?

Žlučník je asi 8 centimetrů dlouhý orgán, který se nachází pod pravým obloukem žeberním a naléhá na spodní část jater. Žlučové cesty začínají v játrech. Jednotlivé větve se spojují a tvoří žlučovod, který pak ústí spolu s hlavním vývodem ze slinivky břišní do dvanáctníku, což je první část tenkého střeva.


Proč muži plešatí více než ženy?

Androgenní alopecie je nadměrná ztráta vlasů podmíněná přítomností testosteronu.Nejedná se o onemocnění v pravém slova smyslu. Jde o typ plešatosti, která je geneticky podmíněná, má charakteristický vzhled a je ovlivněná mužskými pohlavními hormony.


Fotografiie jsou roztříděné do několika kategorií.