MUDr. Jiří Pešina
lékař, moderátor, publicista
mobil:
+420 602 833 953


e-mail:
pesina@centrum.cz
 
Nejbližší vysílání

O nemocech
Fotogalerie
Vyhledat:  
Nalezeno 178 záznamů z celkového počtu 178, zobrazeny 11. - 20.
 1  [ 2 ]  3  4  5  6  7  8  9  10  11 
Endometrióza
Endometrióza je definovaná jako přítomnost děložní sliznice mimo děložní dutinu, která v organismu vyvolává chronickou zánětlivou reakci. Jedná se o jedno z nejčastějších gynekologických onemocnění, které se v ženské populaci vyskytuje v 7-10 %

Zelenina v dětské výživě
Zelenina má ze zdravotního hlediska nezastupitelný význam. Je zdrojem energie, vlákniny, minerálů a vitaminů. Hraje velmi důležitou roli především v prevenci nádorů a kardiovaskulárních onemocnění.

Zavšivení
Diagnózu přítomnosti živých vší či hnid nejčastěji odhalí rodiče, učitelé, kadeřníci nebo pediatři. Léčba spočívá v likvidaci parazita, hnid a hygienických opatřeních. Na našem trhu jsou k dostání volně prodejné lokální přípravky, a to jak na přírodní bázi, tak s chemickými účinnými látkami.

Očkování proti tetanu a černému kašli
Jediné plošně povinné očkování dospělé populace v ČR představuje očkování proti tetanu. Přeočkovává se vždy po 15 letech, u osob starších 60 let se interval zkracuje na 10 let. Tito lidé budou přeočkováni vždy v případě úrazu, mladší jen pokud poslední aplikace proběhla před více než 5 lety.

Hepatitida A
Žloutenka A neboli virový zánět jater typu A je infekční virové onemocnění. Přibližně třetinu pacientů se žloutenkou typu A u nás tvoří děti. K šíření virové hepatitidy A významnou měrou přispívá nedostatečná osobní hygiena.

Gastroskopie
Gastroskopie je vyšetření, při kterém lékař za pomoci přístroje, jemuž se říká endoskop, může vyšetřit horní část trávicího ústrojí (jícen, žaludek a dvanáctník). Gastroskopie odhalí změny sliznice, zánět, krvácení, vřed nebo nádor.

Správná délka spánku
Správnou délku spánku nelze přesně určit, obecně je udáváno rozpětí mezi 4-9 hodinami. Základní doporučení však zní: spěte tak dlouho, jak potřebujete, abyste byli vyspalí a odpočatí jak po ránu, tak během dne. Délka spánku je přísně individuální a s přibývajícím věkem potřeba spát postupně ubývá. Zdravý člověk usíná maximálně do 30 minut.

Hemofilie
Hemofilie je geneticky vrozená nemoc patřící mezi poruchy srážlivosti krve. Typicky se projevuje nadměrným krvácením do kůže a tkání, které vzniká spontánně nebo následkem působení minimální síly.

Denzitometrické vyšetření

Denzitometrické vyšetření se používá ke stanovení hustoty kostní tkáně a k určení množství minerálů v kostech. Lékař toto vyšetření předepíše lidem, u kterých se objeví podezření na osteoporózu. Denzitomerie je bezbolestné vyšetření, které pacienta nijak nezatěžuje. Díky denzitometrickému vyšetření je lékař schopen odhadnout, jak velká jsou rizika zlomenin spojených s osteoporózou.


Karcinom ledvin

Příčna vzniku karcinomu ledvin není známa. Mezi rizikové faktory patří především kouření. Jistou roli hraje i nadváha. Množství pacientů s diagnózou karcinomu ledviny postupně stoupá. V České republice se ročně objeví více než dva a půl tisíce nových případů.


Fotografiie jsou roztříděné do několika kategorií.