MUDr. Jiří Pešina
lékař, moderátor, publicista
mobil:
+420 602 833 953


e-mail:
pesina@centrum.cz
 
Nejbližší vysílání

Proč muži plešatí více než ženy?
Fotogalerie
Proč muži plešatí více než ženy?

Zdravému člověku denně vypadne asi 40 až 100 vlasů. Rozsáhlejší padání signalizuje určitý abnormální stav.Zda se jedná o vypadávání přirozené nebo chorobné, vyvolané nějakou zevní nebo vnitřní příčinou, lze rozhodnout jen v ordinaci kožního lékaře. Androgenní alopecie je nadměrná ztráta vlasů podmíněná přítomností testosteronu.Nejedná se o onemocnění v pravém slova smyslu. Jde o typ plešatosti, která je geneticky podmíněná, má charakteristický vzhled a je ovlivněná mužskými pohlavními hormony. U mužů může začít kdykoliv po pubertě. Postup je takový, že dochází k ústupu vlasové hranice z čela a  temene, po letech nakonec zbývá pouze podkovovitý pruh vlasů kolem hlavy. První projevy se objevují nejčastěji kolem 30 let, čím dříve se objeví příznaky, tím bývá ztráta vlasů rychlejší. Pouhé posunutí vlasové hranice nad čelem vzad se objevuje u 96 % mladíků a 80 % žen, což se obecně považuje za přirozenou známku dospělosti. Teprve prořídnutí vlasů nad tuto linii a ve spánkové oblasti se považuje za první příznak androgenní plešatosti.

Androgenní alopecie je problémem zejména bílé rasy, u černochů je tento typ plešatosti méně častý a u asiatů vysloveně vzácný. Androgenní alopecie se může vyskytovat i u žen – zpravidla po klimakteriu, kdy se snižuje a postupně vyhasne produkce ženských pohlavních hormonů. Ztráta vlasů bývá u žen mírnější a ke vzniku typické pleši dochází jen zřídka.

Vzhledem k tomu, že tento typ ztráty vlasů je geneticky podmíněn a souvisí s produkcí pohlavních hormonů, lze terapií jen zpomalit její průběh. Kromě prostředků a léků ovlivňujících průběh onemocnění je možné využít chirurgické metody  tzv. autotransplatace vlasů, eventuálně i psychoterapii. Na druhou stranu, plešatý muž je pro mnohé ženy atraktivním partnerem.

 

Česká televize - Domácí lékař aneb Nic není jen tak

Plešatění   přehrát on-line

 


Fotografiie jsou roztříděné do několika kategorií.