MUDr. Jiří Pešina
lékař, moderátor, publicista
mobil:
+420 602 833 953


e-mail:
pesina@centrum.cz
 
Nejbližší vysílání

O nemocech
Fotogalerie
Vyhledat:  
Nalezeno 178 záznamů z celkového počtu 178, zobrazeny 1. - 10.
[ 1 ]  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11 
Zornice - zřítelnice - pupila - panenka
Proč a jak mění zornice svojí velikost? Na jaké podněty reagují? Proč lékaři vyšetřují zornice a co na nich pozorují?

Bazaliom
Bazaliom je nejčastější kožní nádor, vzniká ze struktur nejpovrchnější kožní vrstvy-epidermis, a obvykle postihuje starší osoby. Jedná se o nádor, který se chová agresivně v místě svého vzniku, ale extrémně vzácně metastazuje.

Jak se chránit před virovým zánětem jater?
Očkování proti žloutence typu A a B se považuje za tzv. cestovatelský základ a poskytuje účinnou a dlouhodobou ochranu proti oběma typům nemoci, jejichž původci se vyskytují celosvětově.

Chraňte děti před sluncem
Dětská pokožka je na sluneční záření mnohem citlivější než pokožka dospělého člověka. Dětská kůže je tenčí a pigmentace není vyzrálá. Děti do jednoho roku bychom přitom přímému slunci neměli vystavovat vůbec.

Rakovina vaječníků – jak se diagnostikuje a léčí?
Mezi příznaky, kterých je potřeba si všímat, patří úporné nadýmání, bolesti břicha, nepravidelná menstruace, ztráta chuti k jídlu, únava, změny stolice (zácpa, plynatost), abnormální krvácení z pochvy.

Rakovina vaječníků – jak vzniká a kdo je nevíce ohrožen?
Rakovina vaječníků má nejvyšší úmrtnost ze všech gynekologických nádorů. Příznaky bývají nejasné a často i špatně diagnostikovatelné, takže se na nemoc ve většině případů přijde až v pokročilejších stádiích, kdy prognóza není optimistická. Proto se jí říká "tichý vrah".

Kolik je v České republice diabetiků?
Diabetes mellitus (cukrovka, úplavice cukrová) je označení pro nejednotnou skupinu onemocnění různého původu, jejichž společným jmenovatelem je zvýšená hladina krevního cukru. Onemocnění vzniká u lidí buď kvůli absolutnímu nedostatku inzulínu v těle (cukrovka 1. typu), nebo kvůli jeho relativnímu nedostatku při jeho snížené účinnosti (cukrovka 2. typu).

Preventivní vyšetření zraku
Péče o náš nejdůležitější smysl by měla být pro každého samozřejmostí. Pravidelnými návštěvami očního lékaře můžeme předejít komplikacím se zrakem, nebo dokonce zabránit slepotě.

Svrab
Svrab neboli scabies je nakažlivé kožní onemocnění přenášené parazitem zákožkou svrabovou (Sarcoptes scabiei variatio hominis). Svrab je celosvětově rozšířen zejména mezi sociálně slabšími skupinami, bezdomovci, ale také v nemocničních a sociálních zařízeních. Inkubační doba se pohybuje mezi 2-6 týdny.

Prevence kardiovaskulárních onemocnění
Hlavními ovlivnitelnými rizikovými faktory aterosklerózy jsou kouření, vysoká hladina cholesterolu, diabetes mellitus (cukrovka), vysoký krevní tlak (hypertenze), fyzická nečinnost a obezita.Problém jev tom, že tato onemocnění nemusí mít žádné klinické projevy, takže o nich jejich nositel vůbec neví.

Fotografiie jsou roztříděné do několika kategorií.